Soczewki sferyczne, toryczne, multifokalne – które dla kogo?

Soczewki kontaktowe, w zależności od konkretnego schorzenia, występują w wariancie sferycznym, torycznym oraz multifokalnym. O tym, kto jakie powinien założyć, decyduje badanie wzroku.Krótkowzroczność i dalekowzroczność – soczewki sferyczne

Krótkowzroczność polega na skupianiu obrazu przed siatkówką oka zamiast na niej. Dalekowzroczność z kolei, odwrotnie: na skupianiu obrazu za siatkówką oka. Soczewki kontaktowe sferyczne stanowią aparat korekcyjny poprawiający wadę krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Nazywa się je jednoogniskowymi, bo korygują obraz do bliży lub do dali. Kontakty te odznaczają się parametrem PWR, czyli mocy sferycznej. Kontakty sferyczne przy krótkowzroczności skupiają obraz, a przy dalekowzroczności rozpraszają go.

 

Astygmatyzm – soczewki toryczne

Astygmatyzm jest skutkiem asymetryczności rogówki oka. Soczewki kontaktowe toryczne stanowią aparat korekcyjny poprawiający wadę astygmatyzmu. Nazywa się je jednoogniskowymi, bo odpowiednio załamują obraz, korygując go do bliży lub do dali. Kontakty te odznaczają się parametrem PWR, czyli mocy sferycznej, a także parametrem CWL, czyli mocy cylindrycznej, oraz AXE, czyli osi cylindra. Kontakty toryczne nie tylko skupiają lub rozpraszają obraz, ale przy astygmatyzmie również odkształcają i wyostrzają zniekształcony i nieostry obraz.

 

Presbiopia – soczewki multifokalne

Presbiopia polega na pojawiającym się wraz z wiekiem stwardnieniu rogówki oka. Osoby dotknięte tą przypadłością nie widzą już tak wyraźnie jak dawniej. Soczewki sferyczne multifokalne, to znaczy progresywne, stanowią aparat korekcyjny poprawiający wadę presbiopii, znanej jako starczowzroczność (sprawdź soczewki progresywne w Soczewki24.pl). Nazywa się je dwuogniskowymi, bo korygują obraz do bliży oraz do dali jednocześnie. Kontakty te odznaczają się parametrem PWR, czyli mocy sferycznej. Kontakty toryczne przy presbiopii w zależności od potrzeby w danej chwili skupiają lub rozpraszają obraz.

 

Dioptrie soczewek kontaktowych

Dioptria to jednostka miary, którą ocenia się zdolność zbierającą układu optycznego. Im bardziej poważna jest wada wzroku, tym silniejsza powinna być moc soczewek. Skala zaczyna się od 0,25 dioptrii – w przypadku soczewek skupiających +0,25, a rozpraszających -0,25; kończy się natomiast na 25 dioptriach – w przypadku soczewek skupiających +25, a rozpraszających -25.

Soczewki sferyczne, soczewki toryczne, soczewki multifokalne – zestawienie

Soczewki sferyczne

Soczewki toryczne

Soczewki multifokalne

Krótkowzroczność

Dalekowzroczność

Astygmatyzm

Presbiopia

Parametr PWR

Parametr PWR

Parametr CWL

Parametr AXE

Parameter PWR

Soczewki

o jednym ognisku

Soczewki

o jednym ognisku

Soczewki

o dwóch ogniskach

Soczewki skupiające obraz

lub rozpraszające obraz

Soczewki

załamujące obraz

Soczewki skupiające obraz oraz rozpraszające obraz

Korekcja wzroku

do bliży lub do dali

Korekcja wzroku

do bliży lub do dali

oraz odpowiednie

załamywanie obrazu

Korekcja wzroku

do bliży oraz do dali

 Tagi: