Jak pozbyć się problemu nadmiernej potliwości?

Pocenie się jest naturalnym sposobem organizmu na termoregulację i pozwala utrzymać temperaturę fizjologiczną odpowiednią dla procesów życiowych w naszym ciele.Nie powinno nas więc dziwić, że w trakcie upalnej pogody gruczoły potowe intensywniej niż zwykle wydzielają pot – uczestniczą w ten sposób w obniżaniu temperatury organizmu. Problem zaczyna się wówczas, gdy intensywnie pocimy się również wtedy, gdy nasz organizm nie ma potrzeby ochłodzenia.

Takie niepotrzebne, nadmierne pocenie się nazywa się nadpotliwością. Jest to przypadłość, która dla niektórych z nas staje się poważnym problemem. Osoby cierpiące na nadpotliwość muszą zmagać się nie tylko z problemem nieprzyjemnego zapachu towarzyszącemu potowi, ale także z utrudnieniami związanymi z powstawaniem mokrych plam na ubraniu, co wymaga częstych zmian garderoby. To wszystko zmusza często do ograniczenia życia towarzyskiego i prowadzi do spadku pewności siebie. Na szczęście medycyna znalazła kilka sposobów na zmniejszenie problemu z potliwością.

 

Apteczne sposoby na zmniejszenie produkcji potu

Nalezą do nich ogólnie dostępne apteczne antyperspiranty. Produkty te zawierają wyższe niż zwykłe, drogeryjne środki stężenie chlorku glinu. Dzięki dużej zawartości tego składnika antyperspiranty fizycznie blokują gruczoły potowe, zapobiegając wydostawaniu się potu na powierzchnię skóry. Pomimo krążących mitów, w rzeczywistości ich stosowanie nie zaburza procesów detoksykacji organizmu czy jego termoregulacji. W niektórych przypadkach apteczne preparaty nie są w stanie zmniejszyć problemu z nadmierną potliwością - wówczas powinniśmy skorzystać z porady lekarza.

 

Medyczne sposoby na zmniejszenie problemu potliwości

Niekiedy nadmierne pocenie się związane jest z problemami zdrowotnymi, np. z chorobami tarczycy. Dzięki konsultacji z lekarzem i odpowiednim badaniom możemy wykluczyć chorobowe podłoże naszego problemu. W takiej sytuacji warto zacząć rozważać zabiegi, które ograniczą aktywność gruczołów potowych. Jednym z najprostszych, skutecznych i jednocześnie najmniej inwazyjnych metod jest zabieg wykorzystujący toksynę botulinową (botoks). Botoks kojarzy się nam raczej z zabiegami przeciwzmarszczkowymi. Okazuje się jednak, że jego właściwości pozwalają również na zmniejszenie aktywności gruczołów potowych. Toksynę botulinową najczęściej wstrzykuje się pod pachy, ale zabieg można również wykonać w przypadku dłoni czy stóp. Związek ten wstrzyknięty miejscowo hamuje wydzielanie substancji aktywującej gruczoły potowe i dzięki temu blokuje wydzielanie potu. Ogromną zaletą tej metody jest fakt, że jej efekty widać już kilka dni po zabiegu, a utrzymują się one około pół roku. Taki zabieg, po odpowiednich badaniach i konsultacjach z pacjentem, wykonywany jest przez specjalistów w wielu centrach medycznych, np. DP MED.

 

Operacyjne usunięcie gruczołów potowych

Gdy mniej inwazyjne metody zawiodą, w ostateczności możemy zdecydować się na chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych. Procedura ta wykorzystuje działanie lasera oraz miejscową liposukcję okolic pach. Stosowana w trakcie zabiegu wiązka lasera powoduje rozpuszczanie i niszczenie gruczołów potowych. Następnie tłuszcz wraz z gruczołami potowymi i znieczuleniem jest wysysany w trakcie lipolizy. W wyniku tego zabiegu dochodzi do zniszczenia i trwałego usunięcia gruczołów potowych, niestety zabieg ten można wykonywać jedynie pod pachami.Tagi: