Krótkowzroczność: sposoby leczenia

Krótkowzroczność, inaczej miopia, to wada wzroku utrudniająca wyraźne widzenie z dali. Można ją korygować za pomocą okularów i soczewek z mocą ujemną. Możliwe jest także leczenie zabiegami laserowymi. Warto stosować również działania profilaktyczne, tak aby uniknąć pogłębiania się wady.Co to jest krótkowzroczność i czym się objawia?

Krótkowzroczność to wada wzroku o podłożu genetycznym lub nabyta w późniejszym wieku. Objawia się problemami z widzeniem przedmiotów położonych w dalszej odległości, na przykład napisów w kinie lub wyświetlanych rozkładów jazdy. Jednocześnie krótkowidze nie mają problemów z odczytywaniem znaków znajdujących się w ich najbliższym otoczeniu (np. bez trudności czytają gazetę). Przyczyną miopii jest to, że promienie świetlne wpadające do oczu skupiają się przed siatkówką, a nie bezpośrednio na niej. W rezultacie osoby cierpiące na krótkowzroczność muszą szczególnie wytężać wzrok, aby dojrzeć oddalone punkty.

 

Korekcja krótkowzroczności: okulary i soczewki kontaktowe

Najpopularniejszym sposobem na skorygowanie miopii są okulary. Krótkowidzom przepisuje się szkła rozpraszające z mocą ujemną, czyli tak zwane minusy. Według podziału dokonanego przez specjalistów wyróżnia się 3 stopnie krótkowzroczności:

  • krótkowzroczność mała: do -3 dioptrii,
  • krótkowzroczność średnia: od -3 do -7 dioptrii,
  • krótkowzroczność duża: powyżej -7 dioptrii.

Przy małej krótkowzroczności stałe noszenie okularów nie jest konieczne – lekarz może zalecić zakładanie szkieł tylko do jazdy samochodem, pracy przy komputerze czy oglądania filmów. Wygodnym zastępstwem dla okularów są szkła kontaktowe. Nowoczesne soczewki są komfortowe i nie podrażniają oczu. Zapewniają większą swobodę niż okulary. Można je nosić na stałe lub tylko na specjalne okazje (soczewki jednodniowe, inaczej jednorazowe).

 

Leczenie krótkowzroczności zabiegami laserowymi

Małą i średnią krótkowzroczność można leczyć za pomocą zabiegu laserowego. Obecnie wykorzystuje się najczęściej metodę LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis). Polega ona na kształtowaniu krzywizny rogówki oka za pomocą lasera. Korekta sprawia, że promienie słoneczne wpadające do oka zaczynają ogniskować się w prawidłowy sposób. Zabieg jest przeprowadzany przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego i trwa zwykle kilkanaście minut. Zaletą tej metody jest szybka rekonwalescencja, należy jednak pamiętać, że jest to poważna procedura medyczna, która wiąże się z ryzykiem komplikacji.

 

Profilaktyka krótkowzroczności – jak zapobiegać miopii?

W większości przypadków krótkowzroczność nie jest spowodowana czynnikami genetycznymi, a nieprawidłową higieną oczu. Wada zwiększa się na skutek spędzania długich godzin przed ekranem komputera i telewizora. Negatywny wpływ na oczy ma także przebywanie, a zwłaszcza czytanie, w niedostatecznie oświetlonych pomieszczeniach. Specjaliści alarmują, że równie ważne jak korekcja i leczenie krótkowzroczności są działanie profilaktyczne. Należy pamiętać o regularnych przerwach w pracy przy komputerze oraz o zachowaniu przynajmniej 40-centymetrowej odległości od ekranu. Naukę i czytanie najlepiej jest zaplanować na godziny poranne i popołudniowe. Warto też wykształcić w sobie nawyk uprawiania sportu na świeżym powietrzu tudzież odbywania codziennych spacerów.Tagi: