Jak umiejętnie korzystać z sauny suchej?

Korzystanie z sauny fińskiej i sauny rzymskiej niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim oddziałują one relaksująco na organizm. Jest to pierwsze wyraźne i natychmiastowe odczucie. Systematyczne korzystanie z sauny przynosi także inne korzyści.Zalety korzystania z sauny suchej

Sauna sucha, nazywana również fińską, ogrzewa komorę do ok. 1000 C. Wilgotność wynosi zaledwie 10%. Taki efekt osiągany jest dzięki specjalnym piecom ogrzewającym kamienie. W nowoczesnych łaźniach cały proces przebiega automatycznie i nadzorowany jest za pomocą specjalnych sterowników.

Zaczynając przygodę z kąpielami w saunie, trzeba się upewnić, że nasz stan zdrowia nie stwarza żadnych przeciwwskazań. Z sauny nie powinny korzystać osoby:

  • chorujące na nowotwory,
  • po niedawnych zawałach serca i udarach,
  • z nieleczonym nadciśnieniem,
  • z gruźlicą,
  • z chorobą wrzodową,
  • ostrą astmą,
  • z chorobą alkoholową i nadużywające narkotyków,
  • z ostrymi infekcjami.

W przypadku innych dolegliwości nie ma przeciwwskazań, a korzystanie z sauny może znacznie złagodzić dolegliwości pod warunkiem umiejętnego korzystania z sauny.


Jak prawidłowo korzystać z sauny suchej?

Do wizyty w saunie trzeba się odpowiednio przygotować, czyli zabrać ze sobą ręcznik, klapki i strój kąpielowy. Klapki i strój kąpielowy nie są konieczne w saunie domowej, która zapewnia pełną higienę i intymność. Zbawienne działanie kąpieli w łaźni jest najlepiej odczuwalne wówczas, gdy naprzemiennie poddajemy ciało oddziaływaniu raz temperaturze bardzo wyoskiej, a następnie bardzo niskiej.

Przed wejściem do sauny korzystamy z chłodnego prysznica, następnie wchodzimy do komory sauny na 8 – 12 minut, potem ponownie bierzemy zimny prysznic. Osoby o dobrej kondycji taki seans mogą powtórzyć 2, 3 razy. Warto pamiętać, że przed wejściem do sauny warto wysuszyć włosy, aby się nie zniszczyły. Dobrym uzupełnieniem wizyty w saunie może być wizyta w solarium. Rozszerzone pory skóry łatwiej reagują na promienie UV. Jest to również czas na dodatkowy relaks.

Źródło: www.starpool-unipool.pl/oferta/sauny-suche-w-domu/Tagi: