Jak siedzieć, by uniknąć bólu kręgosłupa?

Można powiedzieć, że kręgosłup rządzi naszym ciałem, dlatego trzeba o niego dbać i sprawić, by się nie zbuntował i nie odmówił współpracy.Jesteś tym... na czym siedzisz

Choć siedzenie nie wydaje się męczące, jest ono największym obciążeniem dla naszego kręgosłupa. Dlaczego? Bo przybieramy niewygodne pozycje, bo krzesła na których siedzimy są twarde i niewygodne, bo nie robimy sobie przerw od komputera, bo wolimy siedzieć w samochodzie, niż zrobić sobie spacer... Przykłady można mnożyć, jednak podsumowując: nasz kręgosłup znosi naprawdę wiele. Pamiętajmy jednak, że w pewnym momencie może powiedzieć „dość”, wówczas nie tylko będziemy się zmagać z ogromnym bólem, ale także z niemożnością poruszania się.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeżeli spędzamy cały dzień w pracy za biurkiem, dobrze mieć świadomość tego, na czym siedzimy. Co prawda wybór foteli do biura należy do pracodawcy, jeśli jednak wiemy, że krzesło na którym siedzimy jest niewygodne, a nie ma możliwości jego wymiany, warto rozejrzeć się za specjalnymi podstawkami do krzeseł, które uratują nasz kręgosłup przed katastrofą. Ważne jest także, aby podczas siedzenia przyjmować odpowiednią pozycję – nie za blisko ekranu laptopa, plecy wyprostowane. Wiele biur, w pokojach konferencyjnych lub poczekalniach, posiada także krzesła ISO, które możemy nabyć m.in na stronie www.meblobranie.pl

Kwestia prawidłowego siedzenia lub jego rodzaju nie dotyczy jedynie pracowników biur. Zawodowi kierowcy, spędzający większość tygodnia w trasie, także powinni zatroszczyć się o podkładki pod kręgosłup, a na postojach starać się robić ćwiczenia rozciągające.

Osoby, które już zmagają się z dolegliwościami kręgosłupa, powinny zwrócić uwagę nie tylko na to, na czym siedzą, ale także na to, na czym śpią. Miękkie łóżka i materace mogą spowodować pogłębienie się problemu, dlatego trzeba poszukać takiego rodzaju łóżka, które jest twarde, a dzięki któremu nasz kręgosłup nie będzie musiał się wyginać i męczyć, żeby przyjąć odpowiednią pozycję.

Pamiętajmy, że leczenie chorób kręgosłupa jest bardzo trudne, a wszystkie operacje niezwykle skomplikowane, dlatego lepiej zapobiegać niż później cierpieć.  Tagi: