Wpływ promieniowania UV na skórę

Słońce – kto go nie uwielbia? Sprawia, że od samego rana mamy pozytywne nastawienie i chęci do działania. Niestety, jego nadmiar nie wpływa dobrze na naszą skórę. Promieniowanie UV przyczynia się do jej szybszego starzenia.Jakie są jego negatywne skutki?

Latem lubimy godzinami leżeć na plaży i się opalać. Każdy chyba, chociaż raz, doznał oparzeń słonecznych. Objawia się ono czerwoną, piekącą skórą, której czasami towarzyszą mdłości i bóle głowy. Oparzenia stają się widoczne kilka-kilkanaście godzin po nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Nawet, jeśli opalamy się z głową, a nasza skóra nabiera brązowego koloru, to niestety narażamy ją na szybsze starzenie. Promieniowanie UV sprawia, że zmniejsza się jej elastyczność, staje się wiotka, zaczynają pojawiać się zmarszczki. Dzieje się tak, dlatego że zwiększa ono produkcję bardzo szkodliwych wolnych rodników. Nadmiar słońca jest odpowiedzialny za powstawanie przebarwień. Może powodować również groźne nowotwory skóry – głównie czerniaki.

Jak chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem?

Przede wszystkim należy używać kremów z filtrem. Twarz powinniśmy smarować takim preparatem codziennie. Jeżeli mamy zamiar spędzić kilka godzin na plaży, czy gdziekolwiek, w słoneczny dzień, to koniecznie posmarujmy nim całe ciało. Podczas wyjazdów nad wodę starajmy się nie siedzieć za długo na słońcu i chować się w cień. Jeżeli nasza skóra już przyzwyczai się do promieni słonecznych, to możemy używać słabszych kremów ochronnych. Pamiętajmy o nakryciu głowy, które ochroni delikatną skórę twarzy. Ważne jest również noszenie okularów przeciwsłonecznych. Promieniowanie UV bardzo szkodzi naszym oczom i może przyczyniać się do powstania zaćmy. Poza tym źle wpływa na wrażliwą skórę pod oczami.

Uwielbiamy słońce, dlatego nie ma sensu go unikać. Spędzajmy jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, gdy jest piękna pogoda! Starajmy się jednak mieć na uwadze to, jak promieniowanie UV może szkodliwie wpłynąć na naszą skórę, dlatego stosujmy konieczne środki ostrożności.

 

 Tagi: