Zanim założysz, pomyśl dwa razy – czyli o tym, jak niektóre typy obuwia psują nam zdrowie

Choć mogą być piękne, modne lub nawet wygodne, niektóre noszone przez nas typy obuwia są dla naszego zdrowia prawdziwym samobójstwem. Które buty najlepiej wyrzucić z szafy?Buty, które nosimy, już dawno przestały pełnić jedynie praktyczne funkcje. Dziś buty to z całą pewnością nie tylko ochrona naszych stóp przed mechanicznym uszkodzeniem lub niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dziś, buty to dodatek do stroju, niekiedy markowy i bardzo kosztowny. Często też to właśnie buty mogą przyczynić się do zdeformowania naszych stóp lub pogorszenia stanu zdrowia. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku kilku ich typów. Główne zagrożenie dla naszego stanu zdrowia, według ortopedów i podiatrów (lekarzy stóp), stanowią takie buty, jak:

1. Japonki

Te, mogłoby się wydawać, wygodne, letnie buty, to prawdziwa zmora lekarzy. Przez to, że podczas chodzenia w nich przenosimy ciężar ciała na przód stopy, możemy nabawić się problemów z halluksami, tzw. „ostrogami piętowymi” czy nieestetycznym zgrubieniem skóry na stopach. Ale to dopiero połowa problemów. Częste noszenie japonek może bowiem skutkować nawet zapaleniem kaletek maziowych i powodować uciążliwe bóle pleców oraz nóg na całej ich długości.

 

2. Buty typu UGG

Te zimowe, ciepłe i wygodne buty, choć są bardzo modne i promowane przez wielu celebrytów, mogą w niektórych przypadkach bardziej zaszkodzić niż pomóc. Ich nadmierna miękkość i brak stabilnej podeszwy może prowadzić bowiem do zwiększenia podatności kostek na zwichnięcia i inne urazy. Poza tym, długo utrzymująca się wilgotność tego typu obuwia może też prowadzić do grzybicy stóp.

 

3. Wysokie obcasy i szpilki

Buty na wysokich obcasach i cienkich szpilkach to ten typ obuwia, którym możemy wyrządzić sobie największą krzywdę. Częste ich noszenie może skutkować wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Najpoważniejszym z nich są uciążliwe bóle kręgosłupa oraz zaburzenia krążenia krwi (zwłaszcza, gdy jesteśmy na nie podatne genetycznie). Codzienne zakładanie butów na wysokim obcasie może tez powodować zgrubienie ścięgien Achillesa, zapalenie stawów oraz koślawość palców.

 Tagi: