Czy grozi Ci zwyrodnienie stawów?

Czy czujesz strzykanie w kolanach lub łokciach? A może walczysz z bólem przy klękaniu i schylaniu się? Jeśli oprócz tych objawów dosyć często odczuwasz sztywność palców, nóg czy rąk istnieje duże prawdopodobieństwo, że doświadczasz pierwszych objawów zwyrodnienia stawów.Zwyrodnienie stawów - choroba utrudniająca życie

 

Schorzenie, jakim jest zwyrodnienie stawów, jest domeną osób starszych, jednak lekarze ortopedzi alarmują, że coraz częściej dotyczy ona także osób w wieku 40-50 lat. Wiąże się to z wieloma niedogodnościami w życiu codziennym, łącznie z ograniczeniem możliwości wykonywania pracy.  Zwyrodnienie stawów jest chorobą układu ruchu, ponieważ doprowadza do uszkodzenia chrząstek stawowych, a te odpowiedzialne są za swobodne i bezbolesne przesuwanie się stawów. Dlatego też ważne jest, aby zwracać uwagę na pierwsze objawy tego schorzenia i właściwie reagować zanim choroba przybierze większe rozmiary.

 

Do uszkodzenia chrząstek stawowych dochodzi na skutek różnych czynników - od uwarunkowań genetycznych, aż po urazy mechaniczne. W wielu przypadkach nie ma ustalonej etiologii, ale wiadomo, że możliwość jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Czynnikami, które sprzyjają wystąpieniu choroby zwyrodnieniowej mogą być:

 

  • rodzaj pracy zawodowej - szczególnie narażone są osoby, które zobowiązane są do podnoszenia ciężkich rzeczy, schylania się, klękania itp. Wymienić tu można pielęgniarki, górników, budowlańców itp.

 

  • otyłość - zwiększa obciążenie stawów, szczególnie kolanowych, które muszą wykonać największą pracę przy wszystkiego rodzaju czynnościach,

 

  • sport - czynne uprawianie sportów, szczególnie tych ekstremalnych i urazowych wiążących się z silnymi przeciążeniami organizmu jest czynnikiem sprzyjającym rozwijaniu się choroby zwyrodnieniowej,

 

  • wrodzone zaburzenia budowy stawu i osłabione mięśnie  - wrodzona koślawość kolan, dysplazja bioder czy słaba kondycja oraz małe napięcie mięśniowe.

 

Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka i zauważają u siebie niepokojące objawy powinny zgłosić się do poradni ortopedycznej.

 

Do diagnozy choroby zwyrodnieniowej stawów konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych, takich jak RTG czy USG. Przy czym należy wiedzieć, że badanie ultrasonograficzne jest o wiele dokładniejsze i pokazuje nawet niewielkie zmiany czy początki choroby - mówi ortopeda z Kliniki Grabczak Profmed w Krasnymstawie.

 

Objawy choroby zwyrodnieniowej

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów przez wiele lat może mieć charakter utajony. Choć nie daje objawów klinicznych, następuje jej powolne rozwijanie się. W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na objawy, takie jak:

 

  • trzeszczenia - to jedne z pierwszych zmian zauważalnych z tego typu chorobie. Nie dają dolegliwości bólowych, ale pojawiają się przy zmianie położenia stawu, np. zgięciu ręki.

  • ból - określany jest jako mechaniczny i odczuwany podczas wykonywania ruchów angażujących dany staw; ustępuje podczas spoczynku,

  • sztywność stawów - uczucie sztywności, które trzeba “rozchodzić” pojawia się po przebudzeniu lub po czasie dłuższego bezruchu,

  • ograniczenia w ruchomości stawów - to zaawansowane stadium choroby, które uniemożliwia np. pełne zgięcie palców czy kolan.

  • zmiany w wyglądzie dłoni, kolan, łokci.

 

Jak ustrzec się przed postępowaniem choroby?

 

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów należy prowadzić zdrowy tryb życia. Ważne jest tu przede wszystkim utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz regularne (i bezpieczne) wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które zapewnią odpowiednie wzmocnienie dla mięśni i odciążenie stawów.

 

Zalecenia dla osób, u których wystąpiły pierwsze objawy tego schorzenia zawierają dodatkowe punkty. Przede wszystkim należy zadbać o rehabilitację, która nie dopuści do nadmiernego rozwinięcia się choroby. Przy wystąpieniu dolegliwości bólowych warto wspomóc się naturalnymi sposobami, jak akupunktura czy ciepłe i zimne okłady. Wskazane jest, aby być stale pod opieką ortopedy, który właściwie pokieruje leczeniem.

 
 
Więcej informacji na stronie: http://profmed.com.pl/Tagi: