Leczenie kanałowe - ząb zdrowy od korzeni

Większość z nas nie tylko nie lubi, ale przede wszystkim boi się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nic w tym dziwnego - w borowaniu zębów rzadko można odnaleźć coś przyjemnego. Nie zmienia to jednak faktu, że raz na jakiś czas każdy musi go odwiedzić.Problem polega na tym, że często zaniedbujemy swoje zęby i zapominamy o wizytach kontrolnych. Zamiast też wybrać się do dentysty za każdym razem, gdy odczuwamy jakiś ból, czekamy z tym, mając nadzieję, że problem sam ustąpi. Nawet jeśli tak się stanie, to tylko cisza przed burzą - nieleczona próchnica wnika w coraz głębsze warstwy zęba i jedynym sposobem na jego uratowanie jest leczenie kanałowe. Jak wygląda i dlaczego mimo wszystko warto się na nie zdecydować?


Ból - pierwszy znak ostrzegwaczy

Próchnica to największy wróg naszych zębów - najpierw atakuje ząb od strony zębiny, a stamtąd przedostaje się do miazgi, gdzie bakterie mają najlepsze warunki do tego, by się rozwijać. Ich rozmnażanie się powoduje stan zapalny, który wywołuje nagły i silny ból zęba. Może on trwać godzinami lub zaledwie kilka minut i nasilać się szczególnie podczas spożywania gorących lub zimnych posiłków.


Kiedy ząb wymaga leczenia kanałowego?

To, że ból pojawia się, a następnie ustępuje, nie oznacza, że ząb samoistnie się wyleczył. Wręcz przeciwnie, próchnica chce nas w ten sposób jedynie zmylić. Kiedy my myślimy, że problem zniknął na dobre, ona wnika coraz głębiej - wywołuje zapalenie miazgi, które może doprowadzić do martwicy. Jeżeli w porę nie odwiedzimy stomatologa, zostaną nam tylko dwa wyjścia: usunięcie zęba lub endodoncja, czyli leczenie kanałowe.


Na czym to polega?


Leczenie kanałowe to nic innego, jak mechaniczne usunięcie bakterii, znajdujących się w korzeniu zęba, przy pomocy specjalistycznych narzędzi stomatologicznych - tłumaczy specjalista z Implant Art w Warszawie. W ten sposób oczyszcza się jego wnętrze, a następnie wypełnia się je specjalnym materiałem. W tradycyjnym leczeniu endodotycznym oczyszczanie kanałów poprzedza się jeszcze wykonaniem dwóch czynności:

  • Przed podjęciem jakichkolwiek działań stomatolog zazwyczaj decyduje się najpierw na prześwietlenie zęba - dzięki analizie zdjęcia może ocenić, jak bardzo ząb został uszkodzony przez próchnicę i czy leczenie kanałowe jest w ogóle konieczne.
  • Jeśli okaże się, że ząb wymaga przeprowadzenia endodoncji, lekarz będzie musiał otworzyć ząb, a następnie wypełnić go substancją, która zatruwa nerwy - pozwoli to zdecydowanie zmniejszyć bolesność następnych zabiegów.

 

Po oczyszczeniu kanałów wypełnia się korzeń specjalnym materiałem, który tworzy szczelne zamknięcie przed bakteriami, a co za tym idzie - zapobiega odnowieniu się stanu zapalnego. Nie należy obawiać się bólu - współczesne techniki leczenia oraz możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego, w dużym stopniu minimalizują te dolegliwości. Trzeba jednak zaznaczyć, że leczenie kanałowe nie zawsze można przeprowadzić podczas jednej wizyty, bowiem niektóre czynności należy powtarzać.


Dlaczego warto leczyć ząb kanałowo?

Kiedyś uważano, że endodoncja jest mało opłacalnym zabiegiem - całość była dość nieprzyjemna, bolesna i długotrwała, więc częściej decydowano się po prostu na ekstrakcję zęba. Na szczęście dziś rozumie się, że warto ratować każdy ząb - jego brak może wpłynąć negatywnie nie tylko na nasz wizerunek, ale również na stan zdrowotny. Braki w uzębieniu nie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego - uniemożliwiają bowiem dokładne rozgryzanie jedzenia. Taki z pozoru nieznaczny mankament może również wywołać proces przesuwania się sąsiadujących z nim zębów, a co za tym idzie - doprowadzić do wady zgryzu lub samoistnego wypadania pozostałych elementów uzębienia. Dlatego jeśli istnieje szansa, by uratować ząb, warto podjąć to wyzwanie i zdecydować się na leczenie endodontyczne - tłumaczy stomatolog z Implant Art Warszawa - Mokotów. Jeśli zaś kondycja zęba na to nie pozwala i jedynym wyjściem jest ekstrakcja, warto rozważyć wstawienie implantu zębowego.

 

 Tagi: