Jak leczyć opryszczkę?

Szpeci, swędzi, irytuje, choć sama w sobie nie jest groźna, to może prowadzić do dość niebezpiecznych powikłań. Jak sobie z nią poradzić?Opryszczkę wywołują wirusy HSV1. Atakuje ona okolice błony śluzowej ust i przenosi się drogą kropelkową, należy więc bezwzględnie unikać kontaktu z osobą zarażoną - pocałunki, picie z jednej butelki czy używanie wspólnego ręcznika sprzyjają przenoszeniu wirusa. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w formie sztyftu czy maści, istnieje też kilka domowych sposobów, które pomogą zneutralizować tę dolegliwość w jej wczesnym etapie rozwoju lub przynajmniej złagodzić dokuczliwe objawy.
 

1. Czosnek. Z uwagi na swoje przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne właściwości bardzo skutecznie działa na opryszczkę we wczesnym stadium. Soczysty, przekrojony ząbek należy przykładać na obolałe miejsca.

2. Cebula. Najsilniejsze działanie ma jej świeży sok. Można więc smarować nim usta lub przykładać świeżo pokrojone krążki. Zwalcza wirusy, w tym także HSV1.

3. Aspiryna lub polopiryna. Rozgniecioną tabletkę trzeba wymieszać z odrobiną wody i otrzymaną mazią smarować zainfekowane miejsca. Badania wykazały, że zażywanie 125 mg aspiryny dziennie skraca o połowę czas występowania dolegliwości.

4. Ocet. Zawarty w nim kwas dezynfekuje ranę i nie pozwala wirusowi się rozwijać. Nie może być jednak jedynym środkiem, gdyż jego roztwór bardzo wysusza skórę.

5. Pasta do zębów. Najlepsza jest ta delikatnie fluorowana - to ten składnik hamuje oddychanie komórkowe, przez co toksycznie działa na opryszczkę. Chore miejsca trzeba posmarować i zostawić najlepiej na noc do zaschnięcia.

6. Cytryna. Działa antyseptycznie, oczyszczająco i dostarcza witaminy C. Częste przykładanie świeżych plastrów lub smarowanie sokiem skraca czas występowania objawów choroby.

7. Melisa. Zwalcza wirusy w postaci okładów naparu z liści lub zaparzonej, wystudzonej saszetki.

8. Soda oczyszczona. Może być stosowana miejscowo do leczenia oparzeń, stanów zapalnych czy wysypki. Podobnie jak w przypadku polopiryny, należy przy pomocy kilku kropel wody zrobić z niej maź i możliwie często smarować zainfekowane miejsca.

9. Miód. Oprócz tego, że odżywia i regeneruje skórę, działa też przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Najskuteczniejszy jest miód lipowy, a wzbogacony kilkoma kroplami tranu wywoła szybkie ustępowanie opryszczki.

10. Spirytus. Naturalnie wysusza skórę oraz dezynfekuje ją, przez co pozwala powstrzymać rozwój choroby na jej wczesnym etapie rozwoju. Należy jednak uważać z jego ilością, by nie przesuszyć albo nie podrażnić skóry.


Zastosowanie wszystkich powyższych sposobów powinno iść w parze z przestrzeganiem podstawowych zasad higieny - częstym myciem rąk, osobnymi naczyniami i sztućcami, ograniczeniem fizycznych kontaktów z innymi ludźmi.Tagi: