Jak poskromić czkawkę?

Czkawka groźna nie jest, ale może pojawić się w najmniej odpowiednim momencie – na przykład na przyjęciu lub podczas ważnego spotkania. Czasem trwa też na tyle długo, że zwyczajnie zaczyna nas to irytować. Jakim sposobem szybko się jej pozbyć?Kłopotliwy objaw

Czkawka pojawia się, gdy podrażnione zostają zakończenia nerwów przeponowych. W wyniku tego, przepona przestaje pracować równomiernie, a my nie potrafimy przywrócić procesowi oddychania spokojnego rytmu. Głośnia i struny głosowe blokują przepływ wdychanego powietrza – to właśnie wtedy wydobywa się z nas ten charakterystyczny, kłopotliwy dźwięk czknięcia.

Takie podrażnienie może być wywołane przez różne przyczyny. Najczęściej ma miejsce, gdy łapczywie pochłaniamy jedzenie, a powietrze wraz z nim wędruje do żołądka. Tym samym skutkuje przejadanie się. Wypełniony do granic żołądek rozciąga się i uciska przeponę. Również nadmiar spożytego alkoholu prowadzi do czkawki, co zwykle wygląda dosyć komicznie. Lepiej uważać także z zachłannym wypijaniem zbyt gorących lub zbyt zimnych napojów, nie tylko alkoholowych.

 

Spokojem w czkawkę

Najbardziej sprawdzonym patentem na czkawkę jest zatrzymanie w płucach wciągniętego powietrza. Rytm oddychania normuje się wtedy dzięki wyższemu stężeniu dwutlenku węgla w organizmie. Sposób z CO2 to jedyne naukowo sprawdzone rozwiązanie. Stąd skuteczne, choć mało eleganckie, będzie też oddychanie przy pomocy papierowej torby. Uważajmy jednak, by nie zaburzać oddechu zbyt długo. Co jeszcze możemy zrobić, gdy niespodziewanie dopadnie nas czkawka?

Ilu ludzi, tyle teorii. Jedną z popularnych metod radzenia sobie z czkawką jest wypicie na raz szklanki wody. Podobno ma pomóc także zjedzenie kostki lub łyżeczki cukru. Niektórzy polecają nawet zjedzenie plasterka cytryny obtoczonego w cukrze. Kto z nas nie słyszał również o pomocnym klepaniu po plecach lub sposobie z przestraszeniem się? Ten ostatni jest dość ryzykowny, wszak dolegliwości będące jego następstwem mogą być bardziej niebezpieczne, niż niewinna czkawka. A może problem rozwiąże, po prostu, kilka głębokich i spokojnych wdechów? Czkawka to przecież częsta przypadłość osób nerwowych i żyjących w dużym stresie, a świadomy oddech uspokaja skołatane nerwy.

 

Jeżeli jednak czkawka pojawia się u nas stanowczo zbyt często i trwa dość długo, powinniśmy się udać do lekarza. Ta dolegliwość może być bowiem jednym z objawów licznych chorób, począwszy od cukrzycy, porzez refluks, a skończywszy na zapaleniu wątroby.Tagi: