Domowe sposoby na zapalenie zatok

Zapalenie zatok objawia się bardzo uciążliwie. Męczący katar, a przede wszystkim ból u nasady nosa, promieniujący na czoło i skronie przy każdym wysiłku, skutecznie utrudniają funkcjonowanie. Jest kilka naturalnych, domowych sposobów, które pomogą złagodzić te dolegliwości.Moc ziół

Zioła są niezastąpione, gdy szukamy sposobu na uporczywy katar i gęstą wydzielinę zalegającą w nosie, która uniemożliwia nam swobodne oddychanie. Intensywna, często drażniąca woń ziół, skutkuje rozrzedzeniem śluzu zatykającego nos. Najlepszy i najprostszy zabieg z ich wykorzystaniem to inhalacja. Do jej przeprowadzenia potrzebujemy miski, ręcznika, gorącej wody oraz ziół suszonych lub naturalnego olejku eterycznego. Miskę napełniamy 2 litrami wody i dodajemy zioła. Najskuteczniejsze będą tymianek, rozmaryn, szałwia, lawenda oraz mięta. Możemy użyć jednego z nich lub zrobić mieszankę. Z olejków eterycznych nadadzą się szczególnie sosnowy, rozmarynowy, eukaliptusowy, lawendowy, z mięty pieprzowej czy majerankowy. Ponieważ olejki mają bardzo intensywne działanie, dodajemy do wody tylko kilka kropel, zaś ziół użyjmy w ilości około 50 gramów. Następnie pochylamy głowę na miską, okrywamy się ręcznikiem i wdychamy parę. Inhalacja powinna trwać około 10 minut.

W aptece możemy również zakupić rozgrzewające maści, zawierające olejki eteryczne, na przykład kamforową lub eukaliptusową, którymi smarujemy czoło oraz skronie.

Nie lekceważmy też intensywnego działania przypraw takich, jak cynamon, imbir, kminek, pieprz czy chrzan. Co prawda nie zdziałają one cudów, ale dodane do gorącego napoju lub potrawy wpłyną na rozrzedzenie wydzieliny w nosie. W przygotowywaniu dań nie szczędzimy także czosnku i cebuli, które zawierają pomocne olejki lotne o działaniu bakteriobójczym. Olejki te można równie dobrze wdychać z pokrojonej cebuli i posiekanego czosnku.

 

Okład przyniesie ulgę

Najlepsze okłady na ból zatok to te z soli oraz ziaren: grochu i gorczycy. Kilka garści ziaren należy podgrzać uprzednio na patelni lub w piekarniku, następnie wypełnić nimi lniany lub płócienny woreczek (można użyć także bawełnianej skarpetki) i okład gotowy. Podobnie postępujemy z solą, tyle, że powinna być to jodowo-bromowa sól lecznicza, dostępna w aptekach. Zwykłą sól kuchenną możemy wykorzystać do inhalacji – dodać ją do wody zamiast ziół i olejków.

Powyższe środki, choć rzeczywiście pomocne, należy traktować jako uzupełnienie terapii właściwej, zaleconej przez lekarza. Niedoleczone lub leczone nieodpowiednio zapalenie zatok będzie powracać i może skończyć się niebezpiecznymi komplikacjami.  Tagi: