Jak nawilżać suchy nos?

Wysuszenie śluzówki nosa nie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia, dolegliwość ta jest jednak bardzo nieprzyjemna. Jak sobie z nią poradzić?Jakie objawy towarzyszą suchości nosa?

Wysuszenie śluzówki nosa wiąże się niedrożnością, swędzeniem i ciągłym uczuciem zatkanego nosa. Często dolegliwości towarzyszy także kichanie oraz tworzenie się strupów i krost. Niektórzy ponadto narzekają na bóle głowy oraz problemy z zaśnięciem. Wysuszenie nosa może również prowadzić do problemów z węchem. 


Czym to jest spowodowane?

Błonę śluzową nosa najczęściej wysusza się wskutek przebywania w zadymionych pomieszczeniach lub miejscach, gdzie powietrze jest ciepłe i suche. Często dolegliwość ta spowodowana jest również przebywaniem w klimatyzowanych biurach. Ponadto na suchość nosa wpływają:

  • stosowane w nadmiarze odświeżacze powietrza oraz perfumy,
  • nadużywanie kropli do nosa,
  • niedobór witaminy A, witamin z rodziny B lub żelaza.


Przede wszystkim - profilaktyka

W walce z suchą śluzówką nosa pomoże przede wszystkim profilaktyka. Najlepiej więc unikać zanieczyszczonych pomieszczeń i dymu tytoniowego, nawilżać domowe wnętrza oraz nie dopuszczać do odwodnienia organizmu (pić minimum 1,5 litra płynów dziennie). Lepiej także ograniczyć do niezbędnego minimum krople na katar. 

Aby nie dopuścić do problemów z przesuszoną śluzówką, należy również dostarczyć odpowiednią dawkę witamin z grupy B oraz witaminy A i nienasyconych kwasów tłuszczowych. W diecie należy uwzględnić produkty zawierające te składniki. Możemy również zaopatrzyć się w gotowe suplementy diety.


Jak nawilżyć nos?

Pomocne okażą się preparaty dostępne w aptece. Śluzówkę nosa doskonale nawilżą krople lub żele zawierające sól fizjologiczną. W aptekach znajdziemy również wygodne aerozole z dodatkiem kwasu hialuronowego. Działanie nawilżające wykazują także preparaty na bazie wody morskiej i naturalnej solanki z mikroelementami. Podrażnienia złagodzą zaś środki z dekspantenolem.
Ulgę na przesuszony nos przyniosą inhalacje. Doskonałe są inhalacje grubosolankowe z soli ciechocińskiej lub iwonickiej. Dodatkowo lekarze zalecają także maści nawilżające i natłuszczające.Tagi: