Jak uchronić się przed użądleniami owadów?

Ukąszenia owadów powodują pieczenie, świąd i ból. Mogą również stać się bezpośrednią przyczyną niebezpiecznego dla zdrowia i życia wstrząsu anafilaktycznego. Jak się przed nimi chronić?Jak nie dopuścić do użądlenia?

Komary, mrówki, kleszcze, muszki, osy czy pszczoły potrafią skutecznie uprzykrzyć wypoczynek na świeżym powietrzu. Ich ukąszenia powodują rumień, pieczenie skóry, a często także ból. Dlatego warto zachować kilka podstawowych środków ostrożności. 

Szczególnie niebezpieczne są osy i pszczoły, ponieważ ich jad może spowodować wstrząs anafilaktyczny. Dlatego w zetknięciu z tymi owadami należy zachować wyjątkową ostrożność. Przede wszystkim nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów, które dodatkowo drażnią owada. Jasne kolory (biel, róż, pomarańcz, jaskrawa zieleń) przyciągają owady, dlatego w terenie lepiej zakładać ciemniejsze ubrania. 

Lepiej także na świeżym powietrzu nie pozostawiać na talerzyku ciastek, lodów czy kanapek, ponieważ to właśnie na nich najczęściej przysiadają osy oraz pszczoły. Podobna zasada dotyczy otworzonych puszek ze słodkimi napojami oraz szklanek z sokiem. Kolejną zasadą, której warto przestrzegać, jest nieużywanie w terenie perfum czy dezodorantów, ponieważ słodkie aromaty są wabikiem dla owadów. Jednocześnie owady przyciąga również ludzki pot.

Aby ustrzec się użądlenia, lepiej unikać wilgotnych zarośli oraz wysokich traw. Szczególną ostrożność należy zachować ponadto w pobliżu kwitnących drzew oraz kwiatów. Nie wszyscy zdają sobie także sprawę z tego, że owady często latają całymi grupami. Dlatego najlepiej oddalić się od miejsca, w którym ktoś inny został ukąszony co najmniej o 50 metrów.


Jak odstraszyć owady?

Większość insektów skutecznie odstraszy aromat jałowca, czosnku, cebuli, drzewa sandałowego. Skuteczna jest również mięta, pietruszka, ostra papryka, cytryna oraz wanilia. Odstraszająco na owady działa aromat pelargonii, dlatego warto posadzić te kwiaty w skrzynkach na tarasie czy w kąciku rekreacyjnym urządzonym w ogrodzie. Skórę najlepiej chronić również za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w aptece. Nowoczesnymi środkami na owady można spryskiwać skórę i ubrania. Wiele preparatów jest bezpiecznych dla dzieci nawet od pierwszego miesiąca życia.Tagi: