Zielona herbata - poznaj jej właściwości

Zielona herbata polecana jest jako dużo zdrowszy zamiennik popularnej w Europie herbaty czarnej. Jakie jednak właściwości ma ten napar? I czy rzeczywiście tak dobrze wpływa na nasze zdrowie?Jak powstaje zielona herbata?

Zielona herbata powstaje z liści długoletniego krzewu Camellia sinensis rosnącego w południowo-wschodniej części Azji. Do torebek trafiają wysuszone, zwinięte liście – zielona herbata nie zostaje poddana żadnej obróbce. I właśnie dzięki temu produkt ten zachowuje swoje naturalne właściwości, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i urodę. 


Co zawiera zielona herbata?

W zielonej herbacie znajdują się antyoksydanty, garbniki oraz szereg witamin, minerałów i mikroelementów. Bogata jest w witaminy z grupy B, E, C i K oraz cynk, potas, wapń, żelazo, magnez, fluor. Zawartość przeciwutleniaczy wpływa na nasz organizm przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Dzięki temu, picie zielonej herbaty pomaga zapobiegać infekcjom. Przeciwutleniacze jednocześnie chronią przed działaniem wolnych rodników oraz promieni UV. Flawonoidy zawarte w liściach herbaty wspomagają zaś metabolizm, pomagają usunąć toksyny z organizmu oraz hamują działanie enzymów tłuszczowych. Dzięki temu zielona herbata może wspomóc proces odchudzania.


Jak działa zielona herbata?

Badania udowodniły, że zielona herbata wpływa pozytywnie na proces trawienia oraz przeciwdziała zaparciom. Zawarte w niej polifenole zmniejszają zaś ryzyko zachorowania na nowotwór. Jednocześnie, kilka filiżanek odpowiednio zaparzonej zielonek herbaty obniża ciśnienie oraz poziom złego cholesterolu. Napój ten zmniejsza więc ryzyko chorób serca.

Zawartość antyoksydantów sprawia, że regularnie pita zielona herbata pozytywnie wpływa na naszą urodę i pozwala długo zachować młodość. Dzieje się tak dzięki EGCG – antyoksydantowi, który wspomaga walkę organizmu z wolnymi rodnikami.


Właściwości pobudzające i uspokajające

Dzięki zawartości teiny, zielona herbata pobudza organizm nasz i zapewnia mu energię. Z powodzeniem więc filiżanka tego zdrowego napoju może zastąpić poranną kawę. Dłuższe parzenie liści zielonej herbaty zmienia właściwości napoju na relaksujące i obniżające stres.Tagi: