Sposoby na zwiększenie płodności

Szanse na poczęcie dziecka można zwiększyć. Pary, które podjęły decyzję o powiększeniu rodziny, powinny więc poznać sposoby na zwiększenie płodności.Od czego zależny płodność u kobiet?

Na płodność kobiety wpływa waga ciała, dieta oraz poziom stresu. Nie bez znaczenia jest wiek – niektórzy ginekolodzy przekonują, że problemy z szybkim zajściem w ciążę mogą pojawić się już po trzydziestym roku życia. Najszybciej w ciążę mogą zajść panie pomiędzy 22. a 25. rokiem życia. W wieku czterdziestu lat prawdopodobieństwo poczęcia w cyklu wynosi jedynie 5 procent. 


Jak zwiększyć płodność?

Panie, które szybko chcą zajść w ciążę, przede wszystkim powinny zrezygnować z używek. Większość lekarzy zaleca także wyciszenie i relaks. Stres jest bowiem jednym z największych przeciwników płodności. Warto więc zapisać się na jogę, masaż czy poznać techniki relaksacyjne. 
Szczególną wagę należy przyłożyć do diety. Najważniejsze są antyoksydanty. To właśnie one pozwalają zwalczać wolne rodniki, które utleniają komórki. Do codziennej diety warto więc wprowadzić witaminy. Lekarze zalecają również pozbycie się nadwagi, ponieważ dodatkowe kilogramy są jedną z podstawowych przyczyn zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie. Już schudnięcie kilku kilogramów może znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia. 


Pamiętaj o wizytach u ginekologa

Płodność ograniczają również mięśniaki macicy, zespół policystycznych jajników oraz wszelkie inne nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych. Dlatego regularne wizyty u ginekologa są koniecznością. Ważne jest także przeprowadzanie badań. Kobieta powinna również poznać cykl menstruacyjny, aby wiedzieć, kiedy nastąpi owulacja. Dzięki temu będzie mogła wykorzystać tę wiedzę w planowaniu poczęcia.


Płodność u mężczyzn

Ilość i jakość plemników poprawia przede wszystkim zdrowy tryb życia. Chodzi tutaj o wspomnianą dietę bogatą w antyoksydanty, odpowiednią dawkę ruchu, zrezygnowanie z używek oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Nie bez znaczenia jest również relaks i niedopuszczanie do przewlekłego stresu oraz przemęczenia. Często mężczyznom zaleca się także zrezygnowanie ze zbyt obcisłych spodni oraz zamianę gorących kąpieli na nieco chłodniejsze.Tagi: